• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
 • https://www.facebook.com/nevsehirkent.rehberim.77
 • https://twitter.com/NevehirKentRehb

GÜLFA YUFKA
ONLİNE ALIŞ VERİŞ MAĞZASI
ELİF AKSESUAR E-MAĞAZA
ONLİNE ALIŞ VERİŞ MAĞZASI
KERVAN HATAY DÖNER
ONLİNE NEVŞEHİRE SİPARİŞ
KAMER ELEKTRONİK
ONLİNE ALIŞ VERİŞ MAĞZASI
MUSTİ MÜZİK MARKET
ONLİNE ALIŞ VERİŞ MAĞZASI
Online Hizmetler

Hastane OnlineNevşehirde Emlakçılar

Nevşehirde Galeri

Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.883933.0157
Euro35.783235.9265
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam97
Toplam Ziyaret887395

Sadi Teltik


Sadi Teltik ( 7 Haziran 1955 - ? )

07.06.1955 Yılında Nevşehir’de doğdu.İlkokul,ortaokul ve liseyi Nevşehir’de,yüksek tahsilini de Konya’da yaptı.Konya Selçuk Eğitim Enstitüsü Türkçe Öğretmenliği Bölümü’nden 1978 yılında mezun oldu. Aynı yıl Gaziantep Merkez Ortaokulu’nda Türkçe öğretmeni olarak göreve başladı.Daha sonra Eskişehir Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Edebiyat Bölümü’nde lisansını tamamladı.

Nevşehir’de değişik okullarda Türk Dili ve Edebiyat Öğretmenliği yaptı.15 Agustos 2003 tarihinde emekli oldu.17 yaşında şiir yazmaya başladı.Türk Hava Kurumu Genel Başkanlığı’nın,Türkiye genelinde açmış olduğu havacılık konulu yarışmada’’ Havacının Türküsü’’ adlı şiiriyle mansiyonla ödüllendirildi.
’’ Türkiye Okuyor ’’ kampanyasına ’’ Okuyar’’ diyerek doğrudan yüzde yüz katkıda bulunmak gerekçesiyle; Giresun, Şebinkarahisar, Köprubaşı’nda Proje çalışması olarak hazırlanan Türkiye Sevdası kapsamında; Hikmet Okuyar adına Türkiye genelinde geleneksel olarak düzenlenen 13. Hikmet Okuyar Ödüllü Şiir Yarışması’nda; ‘’Bir Başkadır Erzincan’’ isimli şiiriyle 2010 Hikmet OkuyarTürkiye Birincilik Ödülü kazandı. 2011 Hikmet Okuyar Şiire Üstün Hizmet Ödülü aldı.

İlk şiir kitabı Islak Kirpikler(1995), İkinci şiir kitabı Suların Gölgesinde(2002), Belirli Günler ve Haftalar(2004) adlı 3. kitabını çıkardı. Atatürk Oratoryosu yazdı.1985 Gençlik yılı kapsamında Reşat Nuri Güntekin’in Yaprak Dökümü adlı 4 perdelik eserini sahneye koydu.

Şiirleri Nevşehirde bir çok internet sitesinde yayımlanmaktadır. Mesam (Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği ), İlesam (İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği)ve İlesam’ın Nevşehir Denetleme Komisyonu üyesidir. Kitaplarını (2000 Adet ) Nevşehir Üniversitesi’ne bağışlamış ve okuma salonuna’’ Sadi Teltik Okuma Salonu’’ adı verilmiştir.

Şairin 25 güftesi TRT.San’atçılarından udi-bestekar Sayın N.İlgün Soysev, 2 güftesi kanuni bestekar Sayın Erol Erdiş tarafından şarkı olarak, 5 güftesi de Sayın Ozan Yetkin Karakaya tarafından türkü olarak bestelenmiştir. Nevşehir Üniversitesi Marşı’nı da yazmış, Sayın N.İlgün Soysev tarafından Mahur makamında bestelenmiştir. O Bivefa Ay yüzlü adlı Hüzzam makamındaki eseri TRT repertuvarındadır (Beste-N.İlgün Soysev, Repertuvar no-21240 )

Şiirlerinden 26'sı TRT Sanatçısı Udi bestekâr İlgün Soysev ve Kanuni bestekâr Erol Erdiş tarafından şarkı olarak, 6 şiiri de Ozan Yetkin Karakaya ve Ozan Sadık Gül tarafından türkü olarak bestelendi. 2010 yılında ''Bir Başkadır Erzincan'' şiiriyle Türkiye birincisi oldu.

Şiir ve güfte yazmaya devam etmektedir. Hac’da yazdığı 33 kıt’alık şiiri, Nevşehir’in sosyo-kültürel yapısını anlatan 500 kıt’alık ’’Nevşehir’im Bir Başka ’’ adlı şiiri de bulunan şair, şiirlerinin tamamını Divanca adıyla bir kitapta toplamayı düşünmektedir.Evli ve 2 çocuk babasıdır.

13 Haziran 2011'de eşini kaybeden Teltik, eşi adına şuana kadar 77 şiir yazdı. Yakında 5 kitabı birden yayımlanacaktır.

NEVŞEHİRİN YETİŞTİRDİKLERİ


                         

Yorumlar - Yorum Yaz
Youtube Abone Ol
Tanıtım Videoları
ESKİ ZAMANDA YAŞAM

PERİBACASI OLUŞUMU

NEVŞEHİR ÜNİVERSİTE TANITIM

DERİNKUYU YERALTI ŞEHRİ
Nevşehirde Vefat Haberi

Nevşehir de Namaz Vakti
Kayıtlı Mobil Hat Sorgulama

Nevşehirde Ara