• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
 • https://www.facebook.com/nevsehirkent.rehberim.77
 • https://twitter.com/NevehirKentRehb
Translate this site

 

Öğrenci Bilgi SistemiE-Ulaşım Bileti Al
 

Online Hizmetler


Hastane Online


E-Randevu Talep Formu

Nevşehir de Namaz Vakti

Twitter Hesabı

Hakkı Atamulu


                                   Hakkı Atamulu (1912 - 2006)


Heykeltıraş olan Hakkı Atamulu, 1912 yılında, Nevşehir’in Derinkuyu İlçesinde doğmuştur. İlkokulu İzmir’de, ortaokulu İstanbul’da, liseyi Bursa’da bitirmiştir.

1934-1938 yılları arasında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisini bitirerek önce Mahir Tomruk, sonra Rudolf Belling’in öğrencisi oldu. 1938’de Almanyaya gitti. Frankfurt ve Berlinde Gabro ve Arnobrekker ile çalıştı.


1939’da Türkiye’ye döndü.946’da Nijat Sirel ile birlikte Malatya’da “Atatürk” ve “İnönü” heykellerini; 1951’de tasarımı kendisiyle, Yavuz Ggörey’e ait İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi bahçesindeki üçlü kompozisyon olan “Atatürk ve Gençlik Anıtı” nı yapmıştır.

1960’ta memleketi Derinkuyu’ya yerleşmiştir. Mesleğiyle belediye başkanlığının bağdaşmayacağını bilmesine rağmen, Derinkuyulu eşrafın ısrarı karşısında belediye başkanlığına aday olmayı kabul etmiştir. İki dönem süren belediye başkanlığı esnasında, Derinkuyu’yu bir sanat ilçesi yapma gayreti içerisinde olmuştur.

Diğer taraftan Derinkuyu’yu belde kuruluşu olmaktan çıkarak, ilçe yapılmasını sağlamıştır. Önemli eserlerinden birisi olan Nevşehir’de bulunan 3m. Boyundaki Damat İbrahim Paşa heykelini parasız yapmıştır.

Ünlü heykeltıraş Rudolf Belling bu heykel için: “Şimdiye kadar Türkiye’de yapılan en güzel yapıt” demiştir. Hakkı Atamulu 17 Temmuz 2006 yılında vefat etmiştir.

NEVŞEHİRİN YETİŞTİRDİKLERİ


                         

Yorumlar - Yorum Yaz
Nevşehirde Vefat Haberler

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.70565.7285
Euro6.33146.3568
Nevşehirde Ara 

Günün Manşet Haberi


Gazete Sayfaları


Son Dakika Haber
İlk Türk Robot

Kayıtlı Mobil Hat Sorgulama

Hava Durumu
Anlık
Yarın
25° 30° 14°
Gönül Elçisi Olun?

Saat
Bu Ay Ne Etkinlik Var
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam117
Toplam Ziyaret683625
Site Haritası